Wuhan Gemei Joint Technology Co., Ltd. whgmkj@126.com 86-133-0717-1022
Product Details
Place of Origin: Hubei, China
Brand Name: KAEMI or GM
Model Number: EP20-25
Payment & Shipping Terms
Price: $1,745.00/sets 1-4 sets
Packaging Details: Wooden Case Specially Treated and No Problem for Import and Export.
Voltage: |
220V |
Cache Capacity: |
N/A |
Paper Feed Width: |
2000mm To 2600mm |
Cutter Pressure: |
N/A |
Cutting Width: |
1900 To 2500mm |
Cutting Speed: |
120 ㎡/h |
Driver: |
Servor Motor |
Cutting Length: |
No Regulation |
Repeat Cutting: |
N/A |
Size: |
198*110*70cm To 270*110*70 |
Product Name: |
Printing Width Big Capacity Continuous Inkjet Plotter CAD Plotter |
Printing Materials: |
White Paper,Kraft, Etc |
Cutting Size: |
1900mm To 2500mm |
Paper Size: |
2000mm To 2600mm |
Printing Tool: |
Universal HP45 Ink Box Or Cartridge |
Ink Cartridge Type: |
HP45 Ink Box Or Cartridge 2 To 4 Printing Heads Available |
Printing Resolution: |
150-600DPI, Optional And Settable On Menu |
Power Supply Voltage: |
220V/50Hz |
CAD File Format: |
HP-GL |
Voltage: |
220V |
Cache Capacity: |
N/A |
Paper Feed Width: |
2000mm To 2600mm |
Cutter Pressure: |
N/A |
Cutting Width: |
1900 To 2500mm |
Cutting Speed: |
120 ㎡/h |
Driver: |
Servor Motor |
Cutting Length: |
No Regulation |
Repeat Cutting: |
N/A |
Size: |
198*110*70cm To 270*110*70 |
Product Name: |
Printing Width Big Capacity Continuous Inkjet Plotter CAD Plotter |
Printing Materials: |
White Paper,Kraft, Etc |
Cutting Size: |
1900mm To 2500mm |
Paper Size: |
2000mm To 2600mm |
Printing Tool: |
Universal HP45 Ink Box Or Cartridge |
Ink Cartridge Type: |
HP45 Ink Box Or Cartridge 2 To 4 Printing Heads Available |
Printing Resolution: |
150-600DPI, Optional And Settable On Menu |
Power Supply Voltage: |
220V/50Hz |
CAD File Format: |
HP-GL |
| Type | Big Capacity EP20L Ink Box - Continuous Ink Supply, No Ink Box Replacement |
|---|---|
| Product Model | EP20-19 | EP20-21 | EP20-23 | EP20-25 |
| Printing Width | 190cm | 210cm | 230cm | 250cm |
| Feeding Paper Width | 200cm | 220cm | 240cm | 260cm |
| Printing Speed | Two-way high speed 120 m²/h |
| Printing Format | HPGL drawing language, compatible with domestic and foreign CAD software |
| Print Resolution | 150-600DPI |
| Nozzle Type | EP20L |
| Line Quality | Clear, smooth, no seam, optional 1-8 lines |
| Nozzle Cleaning | Automatic cleaning before printing |
| Paper Loading | Front heightening device supports paper roll with diameter of 28cm |
| Paper Feeding | Hidden infrared precise paper feeding system, continuous 700 meters without deviation |
| Paper Handling | Unattended automatic paper receiving and feeding |
| Print Media | 40-80g ordinary roll printing paper; 80-250g single brown paper |
| Communication Interface | Network port, multiple computers can separately control printing |
| Power Supply | 220V/50Hz |
| Control Panel | Press key operation, simple, convenient, durable |
| Machine Structure | Die standardized metal structure, high precision and long life |
| Working Temperature | 10~35℃ or 50~95℉ |
| Humidity | 15%--85% RH (With no Condensation) |