Wuhan Gemei Joint Technology Co., Ltd. whgmkj@126.com 86-133-0717-1022
Product Details
Place of Origin: China
Brand Name: KAEMI or GM(Self-owned Brand)
Certification: CE,CCC,ISO9001,etc
Model Number: GM-190H2-E380
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: 1set
Price: USD900-1250/Set
Packaging Details: Professional Wooden Case or Strong Carton for Import and Export(with Official Chop)-- Hot Selling 190cm Width Version is 80kg Gross Weight 0.6CBM Volume--Carton Dimension 267*46*47cm(For Reference, Real Figure more or less)
Delivery Time: 2-5 Working Days
Payment Terms: T/T,Trade Assurance Order on Alibaba(All Payment method Supported on Alibaba Available)
Supply Ability: 1000 Sets Per Month
Printing Speed: |
120 Square Meters Per Hour |
Printing Speed: |
120 Square Meters Per Hour |
KAEMI Super 350ml Big Ink Tank Printing Plotter Paper Roll Fast Inkjet Plotter. This Super EPSON Printing Head Big Ink Tank Printing Plotter features a massive 350ml ink tank compared to standard 42ml HP45 cartridges, delivering significantly higher cost performance. With EPSON printing head technology, it achieves printing speeds of 120 square meters per hour, outperforming standard dual head HP45 cartridge plotters at 90 square meters per hour.
| Type | 350ml Big Capacity Ink Tank EPSON Printing Head |
|---|---|
| Hot Selling Model/Size | GM-190H2-E380 | GM-210H2-E380 |
| Max Plot Width | 185cm | 205cm |
| Max Paper Width | 190cm | 210cm |
| Plot Speed | 120 square meters per hour |
| File Format | HPGL language, compatible with various CAD software |
| Cutting Function | Auto cutting after plotting one marker |
| Resolution | 150-600DPI |
| Print Head Type | Epson Fast Printing Head |
| Print Head Safety | Inktruck reset automatic protection |
| Ink Tank Capacity | 350 ML |
| Line Quality | Clean, smooth, and adjustable line thickness |
| Clean Print Head | Auto cleaning print head |
| Load Paper System | Front loading, Maximum roll diameter 28 cm |
| Feed Paper System | Hidden infrared precision paper system, accurate and efficient |
| Take-up Paper System | Take-up plotting mode or drop-on-floor plotting mode |
| Paper Compatibility | White plotter paper 40-80 gsm, Kraft paper 80-250 gsm |
| Interface | Network/RJ45 Port |
| Power Supply | 220V/50Hz |
| Panel | Simple, convenient and durable |
| Machine Structure | Aluminum alloy structure, high machine precision, long lifetime |
| Software Center | Drive-free, fully automatic online, support multiple independent control |
Wuhan Gemei Joint Technology Co., Ltd. is located in the national economic development Zone - Wuhan Linkong economic development zone. We specialize in the research and development, production, sales and service of automation equipment for the industries of clothing, bags and shoes. The company shoulders the historical mission of "changing traditional industries with high technology", and is committed to providing CAM/CAD integrated solutions for garment, luggage, footwear and other enterprises.
Gemei is a high-tech enterprise and software enterprise in Hubei Province, an "information port" certification enterprise and an entrepreneurship enterprise for overseas students in Wuhan City.
Address: Getian Technology Park, Linkong Development Zone South Road, Huangpi District, Wuhan, 430015, China
Website: www.whgmkj.com
Telephone: 400-027-9887
Fax: +86-027-83566125
Contact: Robin Deng
Mobile/Wechat/Whatsapp/Skype: +86 13307171022 (All the same number)
E-mail: gmkjrobin@gmail.com