Wuhan Gemei Joint Technology Co., Ltd. whgmkj@126.com 86-133-0717-1022
Product Details
Place of Origin: Hubei, China
Brand Name: KAEMI or OEM
Payment & Shipping Terms
Price: $1,245.00/sets 1-4 sets
Weight: |
100 KG |
Weight: |
100 KG |
CAD Apparel Garment Inkjet Plotter Machine Manufacturer Up to 250cm Format Big Capacity Continuous Ink Cartridge
| Type | Big Capacity EP20L Ink Box - Continuous Ink Supply, No Ink Box Replacement |
|---|---|
| Product Model | EP20-19 / EP20-21 / EP20-23 / EP20-25 |
| Printing Width (cm) | 190 / 210 / 230 / 250 |
| Feeding Paper Width (cm) | 200 / 220 / 240 / 260 |
| Printing Speed | Two-way high speed 120 ㎡/h |
| Printing Format | HPGL drawing language, compatible with domestic and foreign CAD software |
| Print Resolution | 150-600DPI |
| Type of Nozzle | EP20L |
| Line Quality | Clear, smooth, no seam, optional 1-8 lines |
| Nozzle Cleaning | Automatic cleaning before printing |
| Paper Loading | Front heightening device to support paper roll with diameter of 28cm |
| Paper Feeding | Hidden infrared precise paper feeding system, continuous 700 meters without deviation |
| Receiving and Delivering Paper | Unattended automatic paper receiving and feeding |
| Print Media | 40-80g ordinary roll printing paper; 80-250g single brown paper |
| Communication Interface | Network port, multiple computers can separately control printing |
| Power Supply Voltage | 220V/50Hz |
| Button Panel | Press the keys operation, simple, convenient, durable |
| Machine Structure | Die standardized metal structure, high precision and long life |
| Output Center | Support manual or automatic printing, optional ink-saving mode, support online printing |
| File Format | HP-GL |
| Working Temperature | 10~35℃ or 50~95℉ |
| Humidity | 15%--85% RH (With no Condensation) |
Wuhan Gemei Joint Technology Co., Ltd. is located in the national economic development Zone - Wuhan Linkong economic development zone. It is a specialized company specializing in the research and development, production, sales and service of automation equipment for the industries of clothing, bags and shoes.
The company shoulders the historical mission of "changing traditional industries with high technology", and is committed to providing CAM / CAD integrated solutions for garment, luggage, footwear and other enterprises. Gemei is also a high-tech enterprise and a software enterprise in Hubei Province, an "information port" certification enterprise and an entrepreneurship enterprise for overseas students in Wuhan City.
Since its establishment, GEMEI has developed a series of cutting machines for clothing, bags, shoes and hats, and obtained a number of software copyright and patent certificates. Based on the profound understanding of China's garment, luggage and footwear industry, GM series of cutting machine combines the essence of Chinese and foreign technologies.