Wuhan Gemei Joint Technology Co., Ltd. whgmkj@126.com 86-133-0717-1022
Product Details
Place of Origin: Hubei, China
Brand Name: KAEMI or OEM
Payment & Shipping Terms
Price: $1,425.00/sets 1-4 sets
Weight: |
100 KG |
Weight: |
100 KG |
| Type | Big Capacity EP20L Ink Box--Continuous Ink Supply, No Ink Box Replacement |
|---|---|
| Product Model | EP20-19 | EP20-21 | EP20-23 | EP20-25 |
| Printing Width (cm) | 190 | 210 | 230 | 250 |
| Feeding Paper Width (cm) | 200 | 220 | 240 | 260 |
| Printing Speed | Two-way high speed 120 m²/h |
| Printing Format | HPGL drawing language, compatible with domestic and foreign CAD software, special format can be customized |
| Print Resolution | 150-600DPI |
| Type of Nozzle | EP20L |
| Line Quality | Clear, smooth, no seam, optional 1-8 lines |
| Nozzle Cleaning | Automatic cleaning before printing |
| Paper Loading | Front heightening device to support paper roll with diameter of 28cm |
| Paper Feeding | Hidden infrared precise paper feeding system, continuous 700 meters without deviation |
| Receiving and Delivering Paper | Unattended automatic paper receiving and feeding |
| Print Media | 40-80g, ordinary roll printing paper; 80-250g, single brown paper |
| Communication Interface | Network port, multiple computers can separately control printing |
| Power Supply Voltage | 220V/50Hz |
| Button Panel | Press the keys operation, simple, convenient, durable |
| Machine Structure | Die standardized metal structure, high precision and long life |
| Output Center | 1. Support manual or automatic printing 2. Optional ink-saving mode 3. Support online printing |
| File Format | HP-GL |
| Working Temperature | 10~35℃ or 50~95℉; Humidity: 15%--85% RH (With no Condensation) |