Wuhan Gemei Joint Technology Co., Ltd. whgmkj@126.com 86-133-0717-1022
Product Details
Place of Origin: Hubei, China
Brand Name: KAEMI or OEM
Payment & Shipping Terms
Price: $1,245.00/sets 1-4 sets
Weight: |
100 KG |
Weight: |
100 KG |
Stock Continuous Ink Refill Cartridge Garment Paper Graph Contour Cutting Plotter
| Type | Big Capacity EP20L Ink Box - Continuous Ink Supply, No Ink Box Replacement |
|---|---|
| Product Model | EP20-19, EP20-21, EP20-23, EP20-25 |
| Printing Width (cm) | 190, 210, 230, 250 |
| Feeding Paper Width (cm) | 200, 220, 240, 260 |
| Printing Speed | Two-way high speed 120 ㎡/h |
| Printing Format | HPGL drawing language, compatible with domestic and foreign CAD software |
| Print Resolution | 150-600DPI |
| Type of Nozzle | EP20L |
| Line Quality | Clear, smooth, no seam, optional 1-8 lines |
| Nozzle Cleaning | Automatic cleaning before printing |
| Paper Loading | Front heightening device to support paper roll with diameter of 28cm |
| Paper Feeding | Hidden infrared precise paper feeding system, continuous 700 meters without deviation |
| Print Media | 40-80g ordinary roll printing paper; 80-250g single brown paper |
| Communication Interface | Network port, multiple computers can separately control printing |
| Power Supply Voltage | 220V/50Hz |
| Working Temperature | 10~35℃ or 50~95℉ |
| Humidity | 15%--85% RH (With no Condensation) |
Wuhan Gemei Joint Technology Co., Ltd. is located in the national economic development Zone - Wuhan Linkong economic development zone. It is a specialized company focusing on the research and development, production, sales and service of automation equipment for the clothing, bags and shoes industries.
The company carries the mission of "changing traditional industries with high technology" and is committed to providing CAM/CAD integrated solutions for garment, luggage, footwear and other enterprises. Gemei is recognized as a high-tech enterprise and software enterprise in Hubei Province, with "information port" certification and status as an entrepreneurship enterprise for overseas students in Wuhan City.
Since its establishment, GEMEI has developed a comprehensive series of cutting machines for clothing, bags, shoes and hats, obtaining numerous software copyright and patent certificates. The company combines world advanced technology with Chinese manufacturing advantages, featuring innovative designs that emphasize core functionality and simple form.