Wuhan Gemei Joint Technology Co., Ltd. whgmkj@126.com 86-133-0717-1022
Product Details
Place of Origin: Hubei, China
Brand Name: KAEMI or OEM
Certification: CE,CCC,ISO9001,etc
Model Number: EP20-190
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: 1set
Price: $1,245.00--$1,499.00/Sets 1-10 Sets
Packaging Details: Professional Wooden Case for Import and Export(with Official Chop)
Delivery Time: 3-7 Working Days
Payment Terms: T/T,Trade Assurance Order on Alibaba(All Payment method Supported on Alibaba Available)
Supply Ability: 500 Sets Per Month
Weight: |
100 KG |
Weight: |
100 KG |
| Type | Big Capacity EP20L Ink Box - Continuous Ink Supply, No Ink Box Replacement |
|---|---|
| Product Model | EP20-190 | EP20-210 | EP20-230 | EP20-250 |
| Printing Width (cm) | 190 | 210 | 230 | 250 |
| Feeding Paper Width (cm) | 200 | 220 | 240 | 260 |
| Printing Speed | Two-way High Speed 120 ㎡/h |
| Printing Format | HPGL Drawing Language, Compatible with Domestic and Foreign CAD Software, Special Format Customization Available |
| Print Resolution | 150-600DPI |
| Type of Nozzle | EP20L |
| Line Quality | Clear, Smooth, No Seam, Optional 1-8 Lines |
| Nozzle Cleaning | Automatic Cleaning Before Printing |
| Paper Loading | Front Heightening Device Supports Paper Roll with Diameter of 28cm |
| Paper Feeding | Hidden Infrared Precise Paper Feeding System, Continuous 700 Meters without Deviation |
| Receiving and Delivering Paper | Unattended Automatic Paper Receiving and Feeding |
| Print Media | 40-80g Ordinary Roll Printing Paper; 80-250g Single Brown Paper |
| Communication Interface | Network Port, Multiple Computers can Separately Control Printing |
| Power Supply Voltage | 220V/50Hz |
| Button Panel | Press Key Operation, Simple, Convenient, Durable |
| Machine Structure | Die Standardized Metal Structure, High Precision and Long Life |
| Output Center | Support Manual or Automatic Printing, Optional Ink-saving Mode, Support Online Printing |
| File Format | HP-GL Language, PLT, DXF, HPGL etc. Compatible Formats |
| Working Temperature | 10~35℃ or 50~95℉; Humidity 15%--85% RH (With no Condensation) |